75-годдзе Гродзенскага абласнога аб'яднання прафсаюзаў

Адным з мерапрыемстваў юбілейнай дэкады да 75-годдзя Гродзенскага абласнога аб'яднання прафсаюзаў стала бясплатная аглядная экскурсію па экспазіцыйных залах Мастоўскага дзяржаўнага музея "Лес і чалавек".

Ведаеце, чаму музей "Лес і чалавек" так называецца?

- Лес дае нам ежу, лечыць, служыць хованкай, дае матэрыял для будаўніцтва жылля. Лес - гэта не проста прыродная экасістэма, а цэлы свет, без якога чалавеку не пражыць. Таму так важна суседнічаць з ім у гармоніі, абараняючы і засцерагаючы ад чалавечай звычкі спажывання, – выказала здагадку старшыня Мастоўскага раённага аб'яднання прафсаюзаў Алена Рагацэвіч і апынулася правы.

Па словах навуковага супрацоўніка музея Марыны Жвірблі, прыкладна такая ідэя і была закладзена ў назву Мастоўскага дзяржаўнага музея, які адкрыў свае дзверы ў 1991 годзе. Хутка музей чакаюць вялікія перамены: ён пераедзе па новым адрасе, дзе наведвальнікі ўбачаць зусім іншы музей, які адказвае сучасным тэндэнцыям «музейнай моды». Супрацоўнікі ўпэўненыя, што новы інтэр'ер і дызайнерскія рашэнні, новая навуковая канцэпцыя не толькі згуляюць на імідж, але і станоўча адаб'юцца на наведвальнасці гэтага Нясумнага месца, дзе жыве наша з вамі гісторыя.

Дарэчы, зараз музейшчыкі занятыя падрыхтоўкай экспазіцыі "Мастоўшчына ў другой палове 20-га – 21 стагоддзі". Яна пачне працу на наступным тыдні і камусьці нагадае, а камусьці адкрые старонкі жыцця мастаўчан на стыку стагоддзяў, раскажа аб развіцці лідараў прамысловасці раёна, лёсах іх работнікаў.

Артыкул з газеты "Зара над Нёманам"