«Мастоўшчына ў другой палове XX — XXI стагоддзі»

Што вы ведаеце пра Мастоўшчыну ў другой палове XX стагоддзя і пачатку XXI стагоддзя? Якія працоўныя подзвігі здзяйснялі нашы суайчыннікі на тэрыторыі Мастоўскага раёна? Як мяняўся знешні аблічча нашага горада? І чаго ж мы дасягнулі да сённяшняга дня? Усё гэта Вы зможаце даведацца ў раздзеле нашай новай экспазіцыі "мастацтва ў іншай палаве XX – XXI стагоддзя", адкрыццё якой адбылося 29 лістапада 2023 года.

Музычная частка мерапрыемства была арганізавана сумесна з таленавітымі вучнямі дзяржаўнай установы адукацыі «Мастоўская Дзіцячая школа мастацтваў», якія сваімі вакальнымі і інструментальнымі нумарамі стваралі ў зале музея асаблівую атмасферу.

На ўрачыстым адкрыцці прысутнічалі прадстаўнікі ААТ" Мастоўдрэў", а таксама ААТ" Рагозніцкі крухмальны завод", прадпрыемствам якіх у новай экспазіцыі нададзена асаблівая ўвага. З пачатак іх заснавання і па сённяшні дзень, гэтыя два завода маюць вялікае значэнне як у жыцці горада так і ўсяго раёна.

Рухаючая сіла і галоўная каштоўнасць Рагозніцкага крухмальнага завода-людзі. Тут працуюць адказныя, пісьменныя, здольныя нестандартна думаць і адданыя агульнай справе людзі. Многія-з сямейных дынастый, на заводзе працавалі іх дзяды і прадзеды. Таму "гонар мундзіра" выпусціць не маюць права. Гэта датычыцца і спецыялістаў, і рабочых.

На сучасным вытворчасці Аўтаматызацыя дасягнула досыць высокага ўзроўню, аднак якімі б разумнымі ні былі машыны, колькі б навацый ні з'явілася ў тэхналагічным працэсе, нязменным застаецца добрасумленнае стаўленне чалавека, які адказны за кожную аперацыю – ад паступлення сыравіны на завод да адгрузкі упакаванай у герметычную тару прадукцыі.

Адзін з раздзелаў экспазіцыі таксама адведзены і ААТ"Мастоўдрэў". Гэта прадпрыемства з'яўляецца горадаўтваральным, удзельная вага якога ў агульным аб'ёме вытворчасці прамысловай прадукцыі Мастоўскага раёна займае каля 76 працэнтаў. Сёння ў Мастах пражываюць без малога 15 тысяч жыхароў, адначасова на» Мастоўдрэве " працуюць 1600 чалавек. Завод з самага свайго заснавання стараўся паляпшаць як умовы працы, так і якасць вырабленай прадукцыі.

Да сённяшняга дня ААТ" Мастоўдрэў "і ААТ" Рагозніцкі крухмальны завод " прайшлі доўгі і нялёгкі шлях удасканалення і мадэрнізацыі, а таксама прыўнеслі вялікі ўклад у развіццё Мастоўскага раёна. Прадпрыемствы шануюць сваіх работнікаў і ініцыятыўных людзей, у сувязі з гэтым у ходзе мерапрыемства была праведзена цырымонія ўзнагароджання.

У завяршэнні мерапрыемства ўсе маглі прадэгуставаць кісель, гушчыня якога залежыць ад колькасці які ўжываецца для падрыхтоўкі крухмалу. А крухмал, вядома ж выкарыстоўвалі вырабляны Рогозницким крухмальным заводам. Не абышлася дэгустацыі і без фірмовай гарбаты музея, сабранай з лекавых траў нашымі супрацоўнікамі.